نیکان ماکو

نان بازارچه‌های مرزی سرسفره مرزنشینان

رضا محمدزاده | جمعه, ۲۷ آذر ۱۳۹۴، ۰۱:۴۰ ب.ظ

نیکان ماکو :

 

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی: امروزه تبادلات تجاری به عنوان موتور رشد و توسعه معرفی شده و کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به توسعه به دنبال حضور جدی تر در تجارت جهانی هستند. از جمله روش های حضور در تجارت جهانی گسترش مبادلات منطقه ای بین کشورها است که ایجاد بازارچه های مرزی از راهکارهای موثر در گسترش مبادلات بین منطقه ای به شمار می آید.

این گونه مبادلات علیرغم غیررسمی و محلی بودن،نقش پراهمیتی در مبادلات میان کشورهای همسایه دارند و باعث، توسعه یافتگی اقتصادی مناطق مرزی و رفاه نسبی در این مناطق می شود و از بروز مشکلاتی همچون قاچاق کالا، مهاجرت و بیکاری جلوگیری می کنند.

 

کردستان،کرمانشاه،ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان،آذربایجان شرقی و غربی،مازندران، گلستان ،گیلان و .. از جمله استان هایی هستند که دارای بازارچه های مرزی فعال و نیمه فعال می باشند.

درراستای چگونگی توجه به رونق بازارچه های مرزی و بهره گیری از فرصت‌های پیش آمده برای اقتصاد کشورمان، گفت وگویی با نمایندگان مردم در مجلس انجام داده ایم، که درذیل به آن می پردازیم:

         

 

 

بسته شدن بازارچه مرزی مریوان وبیکاری 40 هزارنفر بازرگان

امید کریمیان درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با بیان اینکه فعالیت بازارچه های مرزی چرخه اقتصادی شهرهای مرزی کشور را به گردش درمی آورد،گفت: مرزنشینان برای تردد و تبادلات تجاری خود دربازارچه مرزی مریوان هفته ای یک تا سه بار اجازه تردد دارند و می توانند تا یک میلیون تومان کالا وارد کنند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: معمولا در هر خانواده مریوانی یک نفر مشغول به این فعالیت تجاری است که فقط نقش وارد کننده را دارند و کالاها از افرادی است که هزینه خرید کالا را پرداخت می کنند درواقع این افراد (پیله ور) به این شغل مشغول بوده و فقط در ازای واردات هزینه حمل می گیرند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآورشد: به طور متوسط 30 تا 40 هزار نفر در مریوان دارای کارت بازرگانی هستند و به داد وستد تجاری ( پیله وری) مشغول هستند.

 

لزوم ساماندهی بازارچه های مرزی

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: درحال حاضر بازارچه های مرزی کردستان (مریوان وسروآباد) بسته شده اند و انتظار می رود تا مسئولان مربوطه برای فعال کردن دوباره آن ها اقدام جدی به عمل آورند.

وی با اشاره به اینکه در خصوص تعطیلی بازارچه مرزی مریوان در مجلس تذکردادیم، عنوان کرد: ما خواستار این هستیم تا سریعا این بازارچه ها ساماندهی و تعیین تکلیف شوند.

کریمیان رونق اقتصادی شهر مریوان را در باز شدن این بازارچه دانست و گفت: این بازارچه منبع درآمدی برای خانوارهای ساکن مریوان است و از زمانی که بسته شدن آن اعلام شده است، دریافت یارانه را می توان تنها منبع مالی مردم این منطقه دانست.

ظرفیت وفضاهای اقتصادی مناسب همچون مهران مورد توجه قرار گیرند

از سویی دیگر،احمد شوهانی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص بازارچه های مرزی در استان ایلام، گفت: باید ظرفیت وفضاهای اقتصادی مناسب کشورمان همچون منطقه مهران در استان ایلام مورد توجه قرار گیرند تا علاوه برایجاد بسترهای مناسب اقتصادی شاهد صادرات محصولات داخل به دیگر کشورها باشیم. 

وی افزود:به طورحتم با تصویب طرح منطقه آزاد مهران درمجلس مشوق های لازم برای سرمایه گذاری و بهبود وضعیت استان های مرزی همچون ایلام فراهم می شود.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران و چرداول درمجلس شورای اسلامی،افزود:بسیاری از زیرساخت‌ها در شهرهای مرزی در دوران جنگ از بین رفته است، باید برای بهبود وضعیت و توسعه اقتصادی در این مناطق توجه ویژه ای کرد.

شوهانی، تصریح کرد:با تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری -صنعتی در مهران بسیاری از سرمایه گذاران با سرمایه گذاری دراین مناطق بهبود وضعیت را رقم می زنند و شاهد رونق اقتصادی،اشتغال آفرینی و صادرات خواهیم بود.

            

قانون باید معیارهای کاری را برای مرزنشینان درنظر بگیرد

همچنین، حامد قادرمرزی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،درخصوص فعالیت بازارچه های مرزی استان کردستان، گفت:برای افرادی که مبادلات مرزی انجام می دهند کلمه قاچاقچی را به کار می بریم. فردی که در شهرهای مرزی اقدام به مبادله 10 کیلو چای و یا 100 قالب صابون می کند با فردی که دست به قاچاق مواد مخدر می زنند ، متفاوت بوده  و نباید واژه قاچاقچی را برای این مرزنشینان به کار برد.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ممنوع شدن مرزنشینان درفعالیت‌های دامی و کشاورزی در حدود مرزها، افزود: 40 کیلومتر را منطقه مرزی اعلام کردند و مرزنشینان حق ورود و خروج، چرای دام، کشاورزی و مرتع داری ندارند.حال هم می گویند این افراد حق ندارند در تبادلات مرزی سهمی داشته باشند و اگر هم فعالیتی انجام دهند قاچاقچی هستند.

قادرمرزی با بیان قانون باید معیارهای کاری را برای مرزنشینان درنظر بگیرد،یادآورشد: قانون باید تا حدودی به این افراد حق تردد و مبادلات مرزی بدهد،اگر فراتر از قانون عمل کردند متخلف محسوب شوند.

باید به مرز نشینان حق تردد و تجارت کالا داد

عضو کمیسیون عمران درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد:این مطلب که مرز باید دارای امنیت باشد درست بوده، ولی ما که همه مجاری امرار معاش این افراد را گرفتیم و باید یک منبعی برای درآمد زندگی اینها بگذاریم. تولید داخلی با ایجاد کارخانه‌های صنعتی در شهرهای مرزی توسعه می یابد.

کارت بازرگانی با تعریف مشخص برای مرزنشینان صادر شود

قادرمرزی با اشاره به اینکه درمناطق مرزی کشور باید کارت بازرگانی به مرزنشینان داد،اظهارداشت: باید درحد و حدود مشخصی به مرزنشینان کارت بازرگانی داد،درغیر این صورت به کاربردن کلمه قاچاقچی برای این مبادله کنندگان اقتصادی به دور از انصاف است.

             

توسعه بازارچه‌های مرزی جلوی قاچاق کالاهای بی کیفیت را می گیرد

همچنین؛سیدباقر حسینی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،درخصوص شرایط بازارچه‌های مرزی در استان سیستان وبلوچستان،گفت: متاسفانه بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان فعال نیستند،هرچند اخیرا معبر مرزی کوچکی باز شده که این موضوع نیز روال عادی خود را طی نمی کند؛با توجه به این که زیرساخت ها برای بازارچه مرزی این استان مهیا است، دولت موظف است که مشکلات بیکاری و فقر مردم این منطقه را حل کند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، گفت: متاسفانه در مناطق محروم و مرزی هیچ شغل و حرفه مناسبی برای جوانان جویای کار وجود نداشته و این مناطق به حال خود رها شدند، بنابراین تنها راهکار ممکن برای جلوگیری از بیکاری بازگشایی بازارچه‌های مرزی است.

فعالیت رسمی بازارچه‌های مرزی جلوی مهاجرت بی رویه مرزنشینان را می گیرد

این نماینده مردم درمجلس نهم،در خصوص تاثیر  بازارچه های مرزی در کاهش یا افزایش قاچاق کالا به کشور، گفت: با داشتن بازارچه‌های رسمی می توان شاهد افزایش اشتغال و درآمد برای شهروندان مرزی بود و هم جلوی کالاهای بی کیفیت قاچاق را گرفت.

وی تصریح کرد:با فعالیت بازارچه های مرزی علاوه برایجاد اشتغال می توان جلوی مهاجرت بی رویه روستائیان و نقاط مرزی را به شهرهای دیگر کاهش داد و مردم در این منطقه ماندگار شوند.

      

 

 

ضروت ایجاد یک برنامه مدون برای بازارچه های مرزی

از سویی دیگر،یعقوب جدگال درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه بازارچه های مرزی منطقه چابهار چندان فعال نیستند،ظهارداشت:درخصوص فعالیت بازارچه های مرزی منطقه چابهار، کنارک و نیکشهرباید عنوان کنم که چندان فعال نبوده و از رونق اقتصادی خوبی برخوردار نیستند.

وی افزود: این دیار به سبب مرزی بودن و به ویژه مرز دریایی که تنها امکان ایران برای دسترسی به آب‌های آزاد است از موقعیت ممتاز و راهبردی برخوردار بوده که باید با برنامه ریزی جامع از آن استفاده کرد.

جدگال بیان کرد:حال دولت باید اکنون که شرایط اقتصادی نوید روزهای خوش را می دهد به گونه‌ای رفتار کند که چابهار هرچه زودتر به توسعه پایدار برسد،با ایجاد یک برنامه مدون درخصوص بازارچه‌های مرزی می توان از قاچاق سوخت جلوگیری کرد.

نماینده مردم چابهار درمجلس خاطرنشان کرد: استفاده از فرصت‌های پیش رو در زمان رفع تحریم ها ضروری است و از فرصت ها باید استفاده کرد.

                         

نبود جاده مرزی آسفالت دلیل اصلی توقف صادرات خراسان جنوبی به افغانستان

محمد باقرعبادی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بازارچه‌های خراسان جنوبی با افغانستان از رونق خوبی برخوردار نیست،گفت: بازارچه های مرزی ما با افغانستان گاهی باز است و گاهی بسته واگر هم باز باشد رونق کافی ندارد.

نماینده مردم بیرجند درمجلس شورای اسلامی افزود:راه مرزی و صادراتی استان خراسان جنوبی از زیرساخت لازم برخوردار نیست و نصف جاده مرزی که در افغانستان قرار گرفته آسفالت نشده است و این امر باعث شده تا بازرگانان و تجار کمتر رغبتی به تبادلات تجاری از این مسیر نشان دهند.

عضوکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:خراسان جنوبی، شرقی ترین استان کشور و نزدیک به مرزهای افغانستان است و اگر این مسیر مرزی و زیرساخت‌های آن آسفالت شود،یقینا شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود.

لزوم ورود دولت برای احیای بازارچه‌های خراسان جنوبی

عبادی با بیان اینکه بعضی اوقات صدها ماشین پشت مرز ایستاده اند، تصریح کرد: وزارت خارجه، سازمان گمرک، ‌وزارت راه و شهر سازی،‌ وزارت صنعت و تجارت باید دست به دست هم بدهند و مرز را احیاء کنند.

وی تصریح کرد: بازارچه مرزی "رزی یزدان"، "گلورده" و" دوکوهانه" درخراسان جنوبی به افغانستان دارای اهمیت اقتصادی هستند که توجه دوباره به آن ها رونق اقتصادی به همراه خواهد داشت.

                            

 

ضرورت همکاری‌ها لازم برای توسعه زیرساخت‌های مرزی

ازسویی دیگر مرادهاشم زهی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه برای ساخت بازارچه های مرزی نهبندان و سربیشه هزینه‌های زیادی شده است،گفت:علی رغم هزینه‌های زیاد برای ساخت این فضاهای تجاری،‌این بازارچه‌ها غیرفعال است و میلیاردها تومان درآن هزینه شده است،ولی متاسفانه همکاری‌های لازم برای توسعه زیرساخت‌ها ازسوی طرفین صورت نمی گیرد.

نماینده مردم نهبندان در مجلس با بیان اینکه برخی از تجار در مرزهای شرقی کشور سرگردان هستند،افزود: افغانستان برای توسعه زیرساخت های مرزی و آسفالت جاده ها سرمایه گذاری نمی کند و خیلی از کارهای زیربنایی انجام نشده است. عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس  تصریح کرد: توسعه تجارت ازسوی مرزهای شرقی کشور و به خصوص خراسان جنوبی می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای ایجاد اشتغال و کار دراین خطه از کشور فراهم کند.

 

 

بازارچه مرزی ماکو یکی از طرح‌های موفق در امر اشتغال زایی است

همچنین محمد علیپور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فعالیت پروژه‌های عمرانی در منطقه ماکو باعث اشتغال‌زایی شده است،گفت:کشورهایی که به رشد و توسعه رسیده اند هیچ وقت با پشت میز نشینی رشد و توسعه نیافته اند باید اقدامات سازندگی و هم اقدامات عمرانی،اقتصادی و تجاری درکنار آن صورت بگیرد.

نماینده مردم ماکو،شوط،پلدشت و چالدران در مجلس بازارچه مرزی را که در منطقه آزاد ماکو راه اندازی شده است را یکی از طرح‌های موفق در امر اشتغالزایی عنوان کرد و افزود: با ایجاد و راه اندازی این بازارچه هزاران نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در این بازارچه مشغول شدند.

علی پور اظهارکرد:ورود گردشگر به منطقه آزادماکو باعث رونق تمامی اصناف سطح شهر و منطقه خواهد شد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تقدیر ازعملکرد خوب منطقه آزاد ماکو، گفت:با توجه به اینکه از عمر این منطقه آزاد زیاد نمی گذرد،اقداماتی خوبی صورت گرفته است و شاهد گشایش دیگر زیرساخت های اقتصادی در این منطقه هستیم.

        

ضرورت جلوگیری از تعطیلی بازارچه‌ها در کردستان 

به گزارش خانه ملت؛ محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در مجلس چندی پیش در نشست علنی مجلس شورای اسلامی (دوشنبه، 16 آذرماه) ، در تذکری خطاب به وزیر کشور، گفت: نه  تنها قول شما درخصوص بازگشایی بازارچه سقز به حقیقت نپیوست؛اما بسیاری از بازارچه های بانه و مریوان درحال حاضر بسته شده است که با توجه به بیکاری هزاران خانواده لازم و ضروری است که هرچه سریعتر دستورات لازم برای رفع این مشکل صادر شود.وزارت کشور باید از تعطیلی بازارچه ها در سقز و بانه جلوگیری کند.

ایجاد اشتغال و درآمد برای ساکنان مستقر در نواحی مرزی،صادرات کالاها ومحصولات تولید شده در مناطق مرزی به کشورهای همجوار و واردات و تامین کالاهای مورد نیاز معیشتی برای مردم مرزنشین،ایجاد امنیت اجتماعی در مناطق مرزی،برقراری روابط حسنه و حسن همجواری با مردم مرزنشین کشورهای همجوار وایجاد امنیت پایدار در مرزها، نشر و صدور ارزش ها و فرهنگ‌های اسلامی و ملی به دیگر کشورها و صادرات محصولات و فرآورده های تولید داخل و تحقق هچه بیشتر اقتصاد مقاومتی را می توان  از مهمترین اهداف راه اندازی بازارچه های مرزی نامید./

  • رضا محمدزاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی