نیکان ماکو

۴۸ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

عرض تبریک

رضا محمدزاده | دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۵:۲۹ ب.ظ

  • رضا محمدزاده

انتقال کالا از منطقه آزاد ماکو به سایر نقاط آذربایجان غربی آزاد است

رضا محمدزاده | دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۴:۲۶ ب.ظ

نیکان ماکو ـ رییس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان خوی و چایپاره گفت: انتقال کالا از منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو به سایر نقاط آذربایجان غربی آزاد است و منعی ندارد.

    
            

به گزارش خبرنگار ایرنا ، موسی عابدینی روز دوشنبه در جلسه مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان چایپاره که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد ، با بیان اینکه انتقال هرگونه کالای تجمیعی از منطقه آزاد تجاری ماکو به داخل استان آزاد است و قاچاق محسوب نمی شود ، اظهار کرد: انتقال کالا از استان به خارج از استان قاچاق محسوب شده و با خاطیان برخورد می شود. وی در ادامه از ارجاع پرونده های قاچاق از دادگستری به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود: به همین منظور شعبه ویژه قضایی در اداره تعزیرات حکومتی راه اندازی شده است. عابدینی همچنین به مشکل زمین و اموال ویژه سازمان اموال تملیکی استان در شمال آذربایجان غربی نیز اشاره کرد و خواهان توجه جدی این سازمان در رفع این مشکل در شمال استان شد. رییس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان خوی و چایپاره همچنین به نبود دستگاه ایکس ری در گمرگ بازرگان اشاره کرد و گفت: نبود این دستگاه در این گمرگ مسایل و مشکلات بسیار زیادی را متوجه مردم کرده و در صورت نصب این دستگاه 60 درصد از امکان قاچاق کالا در شمال استان کاهش خواهد یافت. سرهنگ حسین حقی فرمانده انتظامی شهرستان چایپاره نیز در این جلسه از افزایش 60 درصدی کشفیات کالای قاچاق در این شهرستان نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خبر داد. مرتضی اصغری فرماندار شهرستان چایپاره نیز در این جلسه گفت: این شهرستان به عنوان بزرگ ترین پایانه صادرات دام زنده شمال استان است و از این شهرستان سالانه بیش از 400 هزار راس دام زنده به سایر نقاط کشور صادر می شود. شهرستان خوی و چایپاره در شمال استان آذربایجان غربی قرار دارند.

  • رضا محمدزاده

نیکان ماکو :
این مسابقات با حضور 60 نفر از علاقه مندان آقا و خانم بالای 18 سال به کلام وحی الهی در رشته های قرائت ؛ ترتیل ؛ حفظ و اذان در مسجد علی بن ابیطالب ماکو برگزار شد .
در این مسابقات قرآنی در بخش آقایان در رشته قرائت و اذان علی فرج پور ؛ ترتیل نوید آذرم و حفظ 5 جزء حسن قند کانلو و در بخش خانمها هم در رشته قرائت نجمه کارگر ؛ در بخش ترتیل کبری حیدری ؛ و حفظ 5 جزء مرضیه ملا آقا زاده به عنوان نفرا اول انتخاب شدند .
نفرات اول تا سوم هر بخش از این مسابقه قرآنی به مرحله استانی راه یافتند .

خبرگزاری صدا و سیما

  • رضا محمدزاده

تاکید فرماندار ماکو بر لزوم ساماندهی سرویس های مدارس

رضا محمدزاده | دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۵۲ ب.ظ

 نیکان ماکو :

سومین جلسه شورای ترافیک شهرستان ماکو به ریاست فرماندار و با حضور اعضای این شورا در محل سالن اجتماعات فرمانداری ماکو برگزار شد.
به گزارش سایت اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، شاهین علیزاده در این جلسه با تاکید بر لزوم ساماندهی سرویس های مدارس گفت : کارگروه ماده 18 بمنظور ساماندهی سرویس های مدارس تشکیل شده است و مقرر گردیده مسئولین دستگاههای ذیربط تمامی امکانات خود را در جهت شروع با نشاط سال تحصیلی جدید بسیج کنند.  
فرماندار ماکو از شهرداران ماکو و بازرگان خواست با هماهنگی پلیس راهور نسبت به نصب علائم هشدار دهنده در مقابل مدارس اقدام کنند.
ساماندهی تاکسی های درون و برون شهری ، آژانس های تلفنی ، نصب علائم راهنمایی و رانندگی در سطح شهر از جمله مباحثی بود که توسط اعضای شورای ترافیک در این جلسه مطرح شد
  • رضا محمدزاده

اولین جشنواره ملی سنگ نوردی در منطقه آزادماکو برگزار می‌شود.

رضا محمدزاده | دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۴۹ ب.ظ

       نیکان ماکو:             

 

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو، جواد اسماعیل‌زاده معاون فرهنگی،گردشگری و اجتماعی سازمان منطقه آزاد ماکو، در جلسه هماهنگی برگزاری اولین جشنواره ملی سنگ نوردی که با حضور مدیران سازمان منطقه آزاد ماکو، رئیس اداره ورزش و جوانان ماکو و رئیس هئیت کوهنوردی ماکو در دفتر معاونت فرهنگی برگزارشد، گفت: شهرستان ماکو به لحاظ کوهستانی بودن دارای پتانسیل بالا برای ورزش‌های کوهنوردی و صخره‌نوردی است.

وی با بیان اینکه اولین جشنواره سنگ نوردی با هدف شناساندن منطقه آزاد ماکو برای جذب گردشگر به این منطقه برگزار می شود، افزود: باحضور کوهنوردان 10 مسیر جدید در کوه قیه ماکو که دومین کلاهک سنگی در جهان است، بازگشایی خواهد شد که این اتفاق برای اولین بار در تاریخ شهر ماکو روی می‌دهد.

معاون فرهنگی،گردشگری و اجتماعی سازمان منطقه آزاد ماکو هدف دیگر این جشنواره را توسعه این رشته در منطقه آزاد ماکو عنوان و تصریح کرد: سعی می‌کنیم با برگزاری چنین جشنواره‌هایی گام مهمی در توسعه این رشته برداریم.

اسماعیل‌زاده زمان برگزاری این جشنواره را 4 مهرماه اعلام و خاطر نشان کرد: 4نفر صخره نورد از اولین روز جشنواره نسبت به ایجاد مسیرهای جدید اقدام می‌نمایند و 140 ورزشکار کوهنورد و صخره نورد نیز از هشتم مهرماه در این جشنواره حضور خواهند یافت.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این جشنوراه صرفا" حوزه ورزش نیست بلکه قصد داریم این منطقه را از لحاظ پتانسیل گردشگری نیز معرفی نمایم.

معاون فرهنگی،گردشگری و اجتماعی سازمان منطقه آزاد ماکو از صدور کارت مربیگری کوهنوردی در این جشنواره خبر داد. 

در این جلسه مدیران روابط عمومی، ورزش، فرهنگی، گردشگری، پشتیبانی، رئیس اداره ورزش و جوانان و رئیس هئیت کوهنوردی ماکو نقطه نظرات خود برای برگزاری پربار این جشنواره ارائه کردند.

  • رضا محمدزاده

کاخ موزه تاریخی سردار ماکو مقاوم‌سازی می‌شود

رضا محمدزاده | دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۴۶ ب.ظ

نیکان ماکو :

 

شاهین علیزاده  با اشاره به اقدامات انجام شده برای جلوگیری از تخریب آثار تاریخی و باستانی ماکو اظهار داشت: عملیات تثبیت و استحکام بخشی بنای مجموعه کاخ موزه سردار مطابق تفاهم‌نامه با سازمان منطقه آزاد ماکو در حال اتمام است و عملیات مرمت آن نیز در آینده نزدیک انجام می‌گیرد.

وی به تخریب‌های غیر مجاز انسانی انجام شده در بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: این نوع تخریب‌ها شامل انواع حفاری غیرمجاز در محوطه آثار تاریخی، تجاوز به حریم و دخل و تصرف در آن بوده و سازمان متبوع بنا به دلایلی همچون کمبود نیرو و امکانات در سطح شهرستان‌های سه‌گانه و پراکندگی بسیار آثار در موقعیت‌های مختلف جغرافیای به عنوان متولی امر، به تنهایی امکان صیانت ندارد بنابر این انسجام و تعامل و همراهی پیوسته و نزدیک سایر ارگان‌ها را می‌طلبد.

فرماندار ماکو بیان کرد: در سطح سازمان منطقه آزاد ماکو و در سطح شهر نیز شهرداری و فرمانداری‌ها و بخش‌های تابعه نیروی انتظامی و نظامی بازوی کمکی برای این کار هستند و از همه مهم‌تر اخیراً حمایت‌های قانونی تشدید شده بنابر این دستگاه قضا می‌تواند برخورد قاطع انجام دهد و به موازات آن تشکیل سمن‌های مردم نهاد و دوستداران میراث فرهنگی هم عاملی مهم در تقویت صیانت از میراث فرهنگی به شمار می‌آید.

علیزاده افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی ماکو در حد وسع و به تناسب امکانات و نیروی انسانی در مقابله با سوداگران میراث فرهنگی فعال بوده و در صورت هرگونه اقدام غیر قانونی سریعاً با هماهنگی نهادهای ذیربط از جمله نیروی انتظامی موضوع را پیگیری می‌کند.

وی گفت: دهیاران روستاهای دارای مکان‌های تاریخی از جمله باغچه جوق، سنگر، کشمکش تپه و قلعه جوق نیز تلاش مطلوبی در کمک به حفظ بنا‌ها داشته و از صدور پروانه ساخت بدون استعلام و مجوز لازم تحت هر عنوانی خودداری کرده و مانع ساخت و سازهای غیر اصولی می‌شوند.

فرماندار ماکو اظهار داشت: شهرداری به عنوان متولی فرهنگی شهر در حفظ نظافت عمومی شهر به ویژه پل‌های تاریخی بشگوز، قره کورپی و قلعه جوق با هماهنگی اداره منابع آب و نصب تابلوی مصرف اثر وارد عمل شده و از دخل و تصرف ریختن نخاله ساختمانی و آشغال و لایروبی مسیر به همکاری منابع آب اقدام می‌کند.تسنیم

  • رضا محمدزاده

نیکان ماکو :

 

علی‌پور به تشریح آخرین وضعیت فرودگاه در حال احداث منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو پرداخت و اظهار داشت: می‌توان اذعان کرد که سرعت عمل در احداث فرودگاه منطقه آزاد ماکو در کشور بی‌نظیر است.

وی گفت: وعده احداث این فرودگاه 22 سال پیش به مردم داده شده بود و هر سال نیز به عنوان سوژه تبلیغاتی در انتخابات مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی در 15 ماهی که از آغاز دوباره عملیات احداث این پروژه می‌گذرد پیشرفت خوبی در آن مشاهده می‌شود.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی گسترده بودن حجم فرودگاه ماکو را از دلایل تاخیر در بهره‌برداری از آن عنوان و بیان کرد: در آغاز احداث این پروژه قولی که برای افتتاح آن داده شده بود یک سال بود ولی به سب اینکه باند این فرودگاه از پذیرش هواپیماهای کوچک به هواپیماهای عظیم جثه مانند ایرباس تغییر یافت بر حجم پروژه افزوده و بهره‌برداری از آن چند ماه به طول انجامید.

علی‌پور افزود: برج مراقبت و عملیات اجرایی آن به پایان رسیده و اکنون برای بهره‌برداری هر چه زودتر تلاش می‌شود، سالن ترانزیت موقت آماده و بنا به اعلام مسئولان منطقه آزاد ماکو حداکثر تا دو ماه آینده بهره‌برداری شود.تسنیم

  • رضا محمدزاده

بهره برداری از 54 کلاس درس جدید تا شروع مهر ماه در ماکو

رضا محمدزاده | يكشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۴، ۰۳:۳۹ ب.ظ

نیکان ماکو:

 

در قالب بهسازی و مقاوم سازی مدارس با کمک خیر مدرسه ساز و سازمان منطقه آزاد ماکو مدارس جدید و نوساز در ماکو احداث می شود که این مدارس همزمان با شروع ماه مهر و آغاز بازگشایی مدارس افتتاح و در اختیار دانش آموزان قرار خواهند گرفت  .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛  آقای  محمدی مدیر آموزش و پروش ماکوبا اعلام این خبر گفت : هم اکنون  هفت تا طرح مدرسه سازی در دست اقدام داریم که از این طرحها یکی از انها صد در صد خیر ساز بوده و4 تا مدرسه دیگر با مشارکت همان خیر محترم علی اکبرزاده ومنطقه آزاد ماکو در حال ساخت است .یک طرح دیگر با مشارکت تجهیز و نوسازی مدارس و خیر در دست احداث بوده که 12 کلاسه بوده و مهر ماه امسال افتتاح می شه و طرح دیگر هم که هنرستان 6 کلاسه هست که در حال تکمیل و آماده افتتاح است .
برای اجرای این طرح ها تنها از سوی خیر مدرسه ساز بیش از 60 میلیارد ریال هزینه شده و با بهره برداری از این طرح ها که امسال به بهره برداری می رسد برای دانش آموزان 54 کلاس درس جدید تاسیس خواهد شد .
مهر ماه امسال با بهره برداری از این مدارس جدید 1500 نفر ازدانش آموزان از مزایای کلاسهای درسی مناسب بهره مند خواهند شد .

  • رضا محمدزاده

نیکان ماکو :                   

جلسه کنترل پروژه طرح‌های عمرانی منطقه آزاد ماکو با حضور معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو برگزار شد و مقرر شد پیمانکار پروژه تعریض جاده ماکو – کشمش تپه هر چه سریعتر کار را به اتمام برساند.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو، در جلسه کنترل پروژه سازمان منطقه آزاد ماکو ارسلان ازهاری با تاکید بر نزدیکی فصل بارش از پیمانکار پروژه خواست تا هر چه سریعتر این پروژه را به اتمام برساند.

موضوع دیگر مورد بحث در این جلسه مربوط به بررسی آخرین وضعیت فرودگاه ماکو بود که مقرر شد در آینده نزدیک آسفالت لایه سوم باند انجام شود و مراحل اجرایی ساخت ترمینال موقت نیز با سرعت بیشتری پیگیری می‌گردد.

  • رضا محمدزاده
نیکان ماکو :
 
صبح امروز " شاهین علیزاده " فرماندار شهرستان ماکو بصورت سرزده از ادارات راه و شهرسازی و آب و فاضلاب روستایی بازدید کرد .
به گزارش سایت اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، فرماندار در این بازدید که یک ساعت بطول انجامید از قسمتهای مختلف ادارات از جمله ماشین آلات و انبارهای لوله و اتصالات بازدید و مسئولین ادارات در خصوص پیشرفت فیزیکی پروژه های عمرانی گزارش دادند.
فرماندار ماکو ضمن تاکید بر اتمام تقاطع غیر همسطح کشمش تپه و آغاز عملیات آسفالت راههای روستاهای قرتپه – رند ، قلعه جوق – تکمه و جاده قلیش لانمیش به کمربندی و همچنین تامین آب شرب روستای هاسون بزرگ و تسریع در اتمام مابقی آبرسانی به روستاهای 16 گانه منطقه بورالان دستورات لازم را در این خصوص صادر کردند.
  • رضا محمدزاده